Farby ako červená, zelená, zlatá či biela teraz vidíme všade okolo seba. Vyzdobujeme si nimi interiér, od obrusov cez vankúše až po samotný vianočný stromček. Čo však tieto farby spája s atmosférou Vianoc a ako na nás pôsobia?

Červená farba

Červená je farbou lásky a tepla. Vo vianočnej výzdobe symbolizuje radosť a lásku rodiny a blízkych. Psychológovia tvrdia, že červená môže zvyšovať náš tep a prinášať intenzívnu energiu, čím prispieva k pocitu vianočného nadšenia až eufórie.

Zlatá farba

Zlatá evokuje hojnosť a bohatstvo. V kombinácii s červenou a zelenou dodáva vianočnej výzdobe lesk a nádych výnimočnosti. Psychologicky v nás navodzuje pocity hojnosti a šťastia, čo dokonale padne k Vianociam.

Zelená farba

Zelená je farbou prírody a nádeje. Vianočná zeleň symbolizuje večný život a znovuzrodenie prírody po zimnom období. Táto farba na nás pôsobí upokojujúco a navodzuje pocit harmónie, čo je v sviatočnom období vítané.

Biela farba

Biela symbolizuje čistotu a nevinnosť a na Vianoce si ju hádam najviac spájame so snehom. Vianočná biela po psychologickej stránke však evokuje čerstvosť nového začiatku. Vyvoláva pocity pokoja a vyvažuje ostatné výrazné farby Vianoc.

Modrá farba

Modrá je tiež spojená s chladom a pokojom, čím pripomína zimu, no psychológovia tvrdia, že tiež pomáha uvoľniť stres a dotvára atmosféru pohody. Často sa na Vianoce používa kráľovská modrá, ktorá rovnako ako zlatá navodzuje pocit prosperity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *